Dlouhodobý program výměny mládeže 2017-11-13T12:20:12+00:00

DLOUHODOBÝ PROGRAM VÝMĚNY MLÁDEŽE

V letošním roce máme v našem klubu dva výměnné studenty a to Filipe Mendes z Brazílie a Krista Amoth z New Hampshire. Oplátkou jsme poslali naše dva studenty do Čínské republiky.

PROČ PRÁVĚ ROTARY EXCHANGE?

Mezi nejvýznamnější programy Rotary International zaměřené na rozšíření vzdělání, znalostí a zkušeností mládeže patří roční výměna středoškolských studentů.

Výměnný student navštěvuje školu a žije ve 2 – 3 rodinách v hostitelské zemi. Programu se mohou zúčastnit středoškolští studenti ve věku 16 –18,5 (výjimečně 19) let. Studenti během svého pobytu poznávají jinou kulturu, jiné názory, jiný školní systém, získávají zkušenosti, rozšiřují si obzory, významným způsobem posilují svoji osobnost a samostatnost. Naučení se jazyku hostitelské země je prostředkem, nikoliv hlavním cílem pobytu. Rotary zajišťuje program na neziskovém základě, částečně na něj finančně přispívají hostitelské rodiny i jednotliví rotariáni organizující program jsou dobrovolníci.

Hlavním rozdílem proti obdobným výměnným programům pořádaných komerčními agenturami je významná finanční úspora účastníků a příkladná péče o studenty během jejich pobytu. Díky celosvětové působnosti Rotary je možno pobyt zorganizovat v mnoha zemích celého světa, zájem je především o země mimoevropské. Nejvíce studentů tráví svůj školní rok v USA, Kanadě, Mexiku a Brazílii, velmi zajímavé pobyty jsou na Taiwanu, spíše jednotlivě jsou pak výměny organizovány s Thajskem, Japonskem, Indonésií, Kolumbií, Ekvádorem a Jihoafrickou republikou. Studenti z těchto zemí zase tráví svůj školní rok u nás, učí se češtině a naší kultuře. Výměnný program Rotary je celosvětově organizován již po dobu 75 let, u nás funguje nepřetržitě od roku 1997. V jeho rámci vyjelo do zahraničí přibližně 450 českých studentů, obdobný počet zahraničních studentů strávil svůj školní rok v Česku.

Díky hostitelskému klubu se okamžitě stane členem komunity, která mu zajistí podporu a ochranu v místě pobytu. Kluby dále pomáhají se zabydlováním se v novém městě a jeden z členů se stane tzv. counsllorem, člověkem, který se o studenta individuálně stará po celý výměnný rok. Rotary je organizace, která má ve světě přes jeden milion členů a účastí ve výměnném programu se student stane součástí obrovské mezinárodní sítě. Nestane se pouze výměnným studentem, ale ROTARY výměnným studentem se všemi výhodami, které tento program přináší. Studenti, kteří se z výměnného programu vrátili, stejně jako jejich rodiče, hodnotí díky několika aspektům Rotary Exchange program velmi vysoko.